Welcome to ERE

Bulevardi "Bajram Curri",
Rruga "Viktor Eftimiu"
nr.1023, Tirane
Tel&Fax: +355 042222963, 042269590
E-mail: erealb@ere.gov.al

Kliko ketu per vendndodhjen

NA KONTAKTONI

 

  • Home  
  • »  NJOFTIME  
  • »  Njoftime, deklarata per shtyp  
  • »  Deklarata per Shtyp  
PRINT Mail
DEKLARATĖ PĖR SHTYP

Duke marrė shkas nga raportimet nė media, mbi njė ankesė tė shoqėrisė GEN-1 Tirana sh.p.k pėr zbatimin e procedurave tė shit-blerjes sė energjisė elektrike pėr vitin 2017, pėr periudhėn Janar-Mars 2018 dhe kėrkesės sė shoqėrisė GEN-I Tirana sh.p.k, pėr zgjerimin e hetimit nė lidhje me kontratat ekskluzive tė KESH sh.a pėr vitet 2017 dhe 2018, Enti Rregullator i Energjisė sqaron:

Mė datė 10.04.2018, nė njė ankesė drejtuar ERE-s dhe pėr dijeni edhe Sekretariatit tė Komunitetit tė Energjisė dhe Autoritetit tė Konkurrencės, shoqėria GEN-I, ka pretenduar se nė procedurat e shitjes-blerjes sė energjisė elektrike dhe tė optimizimit tė portofolit tė kryera nga KESH sh.a, konstatohen parregullsi nė mėnyrėn sesi zhvillohen kėto procedura.

Nė zbatim tė nenit 20, gėrma ē), d), f), g) dhe nenit 22 tė Ligjit Nr. 43/2015 “Pėr Sektorin e Energjisė Elektrike”, i ndryshuar, ERE ka kėrkuar nga shoqėria KESH sh.a. njė analizė tė ankesės dhe pretendimeve tė shoqėrisė GEN-I Tirana sh.p.k, si dhe tė informojė ERE-n pėr sa kėrkuar nga GEN-I Tirana sh.p.k.

Shoqėria KESH sh.a ka dėrguar nė ERE informacion tė detajuar lidhur me pretendimet e shoqėrisė GEN-I Tirana sh.p.k.

Nė vijim tė informacionit tė marrė nga shoqėria KESH sh.a dhe nė zbatim tė parashikimeve ligjore dhe rregullatore nė fuqi, ERE ka ushtruar monitorim pranė shoqėrisė nė fjalė me objekt: “Ankimi i shoqėrisė GEN-I Tirana sh.p.k., mbi zbatimin e procedurave tė shit-blerjes sė energjisė elektrike tė kryera nga KESH sh.a. pėr vitin 2017 dhe periudhėn Janar– Mars 2018” sipas njė programi monitoromi tė konsultuar edhe me Sekretariatin e Komunitetit tė Energjisė nė Vjenė, tė cilit i ėshtė vendosur nė dispozicion raporti nga procesi i monitorimit tė KESH lidhur me ankesėn e “GEN-I Tirana” sh.p.k. I njėjti dokumentacion, mė datė 21 Nėntor 2018, i ėshtė vendosur nė dispozicion edhe Autoritetit tė Konkurrencės, i cili nė vijim tė komunikimeve mes institucioneve tona, me shkresėn nr. 601/2 Prot., datė 08.11.2018, ka kėrkuar nga ERE mundėsimin e Raportit tė Monitorimit tė kryer nė lidhje me procedurat e tenderimit qė KESH sh.a ka zhvilluar pėrgjatė vitit 2017 dhe vitit 2018.

Nė lidhje me rezultatet paraprake tė raportit tė monitorimit tė dėrguar pranė Sekretariatit tė Komunitetit tė Energjisė si dhe Autoritetit tė Konkurrencės, informojmė se nga procesi i monitorimit i kryer pėr shoqėrinė KESH sh.a, rezulton se procedurat e shit-blerjes sė energjisė elektrike tė kryera nga kjo e fundit pėr periudhėn 2017-2018 janė nė pėrputhje me parashikimet e rregulloreve tė miratuara nga Bordi i ERE.

Bordi i ERE nė vendimin qė pritet tė marrė mbi raportin e monitorimit tė paraqitur pėr shqyrtim dhe miratim nga grupi i punės, do tė ketė mundėsi tė japė tė dhėna tė detajuara tė procesit tė monitorimit.

Gjithashtu nga ana e grupit tė monitorimit propozohet qė KESH sh.a, tė zhvillojė procedurat e tregėtimit tė energjisė elektrike nėpėrmjet njė platforme elektronike, e cila do tė shmangte pretendimet e natyrės sė ankesės, objekt monitorimi.