Welcome to ERE

Bulevardi "Bajram Curri",
Rruga "Viktor Eftimiu"
nr.1023, Tirane
Tel&Fax: +355 042222963, 042269590
E-mail: erealb@ere.gov.al

Kliko ketu per vendndodhjen

NA KONTAKTONI

 

 • Home  
 • »    
Pyetje te shpeshta


Cilat jane licensat qe leshon ERE
   NĖ SEKTORIN E ENERGJISĖ ELEKTRIKE
 • Licencė nė veprimtarinė e prodhimit tė energjisė elektrike
 • Licencė nė veprimtarinė e operimit tė sistemit tė transmetimit tė energjisė elektrike
 • Licencė nė veprimtarinė e operimit tė sistemit tė shpėrndarjes tė energjisė elektrike
 • Licencė nė veprimtarinė e furnizimit tė energjisė elektrike
 • Licencė nė veprimtarinė e tregtimit tė energjisė elektrike
 • Licencė nė veprimtarinė e operimit tė tregut tė energjisė elektrike
  • NĖ SEKTORIN E GAZIT NATYROR
 • Licencė nė veprimtarinė e transmetimit tė gazit natyror
 • Licencė nė veprimtarinė e shpėrndarjes tė gazit natyror
 • Licencė nė veprimtarinė e furnizimit tė gazit natyror
 • Licencė nė veprimtarinė e tregtimit tė gazit natyror
 • Licencė nė veprimtarinė e operimit nė hapėsirat e depozitimit tė gazit natyror
 • Licencė nė veprimtarinė e operimit nė impiantet e GNL-sė
 • Licencė nė veprimtarinė e funksionimit tė operatorit tė tregut tė gazit natyror
Cilat jane afatet e liēensave
Liēensat qe leshon ERE jepen me nje afat te caktuar me te drejte rinovimi dhe modifikimi.
 • Pėr Prodhimin e energjisė elektrike - Deri nė 30 vjet
 • Pėr Transmetimin e energjisė elektrike - Deri nė 30 vjet
 • Pėr Shperndarjen e energjisė elektrike - Deri nė 30 vjet
 • Pėr Furnizimin e energjisė elektrike - Deri nė 5 vjet
 • Pėr Tregtimin e energjisė elektrike - Deri nė 5 vjet
 • Pėr Transmetimin e gazit natyror - Deri nė 30 vjet
 • Pėr Shpėrndarjen e gazit natyror - Deri nė 30 vjet
 • Pėr Furnizimin e gazit natyror - Deri nė 10 vjet
 • Pėr Tregtimin e e gazit natyror - Deri nė 10 vjet
 • Pėr Operimin nė hapėsirat e depozitimit tė gazit natyror - Deri nė 30 vjet
 • Pėr Operimit nė impiantet e GNL-sė - Deri nė 10 vjet
 • Pėr funksionimin e operatorit tė tregut tė gazit natyror - Deri nė 10 vjet
Kush mund te marre liēense prane ERE
Ēdo subjekt mund tė aplikojė nė ERE pėr tu pajisur me njė licencė pėr aktivitetet e mėsipėrme mbasi tė ketė plotėsuar dokumentacionin e kėrkuar konform:
 • Ligjit Nr. 43/2015 “Per Sektorin e Energjise Elektrike”
 • Ligjit Nr. 102/2015 “Per Sektorin e Gazit Natyror”
 • “Rregullores pėr Procedurat dhe Afatet pėr Dhėnie, Modifikimi, Transferimi, Rinovimi ose Heqjen e Licensave nė Sektorin e Energjisė Elektrike”, tė miratuar me Vendimin e Bordit tė ERE-s nr. 109, datė 29.06.2016
 • “Rregullores pėr proēedurat dhe afatet pėr dhėnien, modifikimin, transferimin, rinovimin dhe heqjen e liēensave nė sektorin e Gazit Natyror“ , tė miratuar me Vendimin e Bordit tė ERE-s nr. 97, datė 04.07.2017

Lidhur me kete aplikim Bordi i Komisonereve merr vendim pėr fillimin ose jo tė proēedurave tė shqyrtimit pėr ēdo aplikim qė ka tė bėjė me ushtrimin nga ERE tė autoritetit pėr dhėnie, ndryshim, rinovim, transferim, heqje license. Lidhur me kėtė aplikim Bordi i ERE merr vendim pėr fillimin ose jo tė proēedurave tė shqyrtimit pėr ēdo aplikim qė ka tė bėjė me ushtrimin nga ERE tė autoritetit pėr dhėnie, ndryshim, rinovim, transferim, heqje licence. Brenda 2 diteve nga data e marrjes se vendimit pėr fillimin e procedurave ERE publikon nė median e shkruar njoftimin pėr aplikimin pėr licencim tė subjektit aplikues dhe siguron njė periudhė tė caktuar rast pas rasti pėr ēdo aktivitet, pėr tė pritur tė gjitha objeksionet e palėve tė treta lidhur me kėtė aplikim. Bordi i ERE, merr vendimin pėrfundimtar pėr pranimin ose refuzimin e aplikimit pėr licencė, brenda afateve qė pėrcaktojnė aktet e sipėrcituara, duke filluar nga data e publikimit tė njoftimit nė shtyp..
Ēfare duhet te permbaje fatura e energjise?